E-posta Şifre
Koku Rehberi
2017-05-11 23:00:00
Doğal kokular ve parfümler eski zamanlardan bu yana yaşam alanlarının, cilt ve saçın güzel kokması amacıyla var olmuştur. Hatta 1800'lü yıllar

Dünyanın en pahalı 10 parfümü

Doğal kokular ve parfümler eski zamanlardan bu yana yaşam alanlarının, cilt ve saçın güzel kokması amacıyla var olmuştur. Hatta 1800'lü yıllarda, şu an bildiğimiz parfümleri oluşturma imkânı vardı.


İyi bir parfümcü (veya iyi bir burun) hem sanatçı hem de kimyacı sayılır. Kimyasal maddeleri ve bileşenleri karıştırarak; en güzel, en hoş kokuları oluşturur. Günümüz toplumunda, hem kadınlar hem de erkekler parfüm veya koku kullanırlar ve insanlar genellikle lüks bir şişede sunulmuş hoş bir kokuya epeyce para harcayabilirler. Bu yüzünüzü kara çıkarmayacak bir hediye seçimidir ve ekonomik kriz zamanlarında bile popülerliğini sürdüren bir sektördür.


Elbette, insanların büyük bir kısmı bu listedeki parfümlerin fiyatına yakın miktarda para harcamayı düşünmezler. Hafif çiçeksi kokulardan güçlü misk kokusuna kadar geniş bir yelpazeden ve bu tarzdaki bileşenlerden parfüm yapılabilmesi, özellikle fiyat konusunda git gide yükselen ve ürünün fiyatını artıran bir etki oluşturur. Dünyadaki en pahalı 10 parfüm ve kolonyanın yüksek meblağlı fiyatları; şişenin tasarımından, günümüz trendlerinden, içindeki bileşenlerin nadir oluşlarından etkilenmiştir. Koku endüstrisinde lüks parfümler şişeyle değil ounce üzerinden satın alınır. Böylece parfümlerin fiyatlarını bu yolla sıralayabiliriz.


Not: 1 ounce (oz) yaklaşık olarak 29.57 mililitredir.


Not 2: Fiyatlar 1 ounce içindir.
10. Annick Goutal Eau d'Hadrien – $441.18Eau d'Hadrien (Annick Goutal)


Eau d'Hadruen 1981 yılında Annick Goutal ve Francis Camail tarafından dizayn edildi. Parfüm hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılabilir. İçerdiği limon, mandalina, Sicilya limonu, greyfurt, ağaçkavunu, servi, aldehit ve Madagaskar'da "Ylang ylang" olarak adlandırılan bir bitkiden oluşan bileşenleriyle bir turunçgil parfümüdür. 3,4 mililitrelik şişede 1500 dolara satıldı. Parfüm 2008 yılında FİFİ ödüllerinde onur listesine girdiğinde popülerlik kazandı.
9. JAR Bolt of Lightning – $765Bolt of Lightning (JAR)

JAR, bu parfümü dizayn eden kuyumcu olan Joel A. Rosenthal'ın baş harflerinden oluşmuştur. Bolt of Lightning'in her şişesi özenle elle kesildi ve dizayn edildi. Rosenthal bu parfümü yıldırım çarpmasından hemen sonraki havanın kokusu olarak pazarladı. Ama aslında kadınlar için doğuya özgü bir çiçek kokusudur. 2001 yılında piyasaya sürülmüştür. Olgunlaşmış çiçek kokusu, taze kesilmiş bitkiler, olgun meyve, sümbülteber ve miskten oluşan karışık bileşenler içermektedir.
8. Joy by Jean Patou – $800Joy (Jean Patou)


Bu parfüm, ünlü parfümör Henri Almeras tarafından Fransız modacı Jean Patou için üretilmiştir. 1936'da piyasaya sürülmüştür ve üretilen en saygın parfümlerden biri haline gelmiştir. 2000 yılındaki FİFİ ödüllerinde Channel No 5'ı geçerek "Yüzyılın Kokusu" olarak seçildi. "Büyük Buhran" sırasında insanların morallerini yükseltmek için tasarlandı. Yüksek fiyatının nedeni ise sadece 1 ounce'unun üretilmesi için gerekli olan 10000 yasemin çiçeği ve 336 güldür.
7. Caron Poivre – $1,000Poivre (Caron)

1904 yılında kurulan Caron dünyanın en prestijli parfüm şirketlerinden bir tanesidir. Bu özel parfüm 50 yıl sonra yani 1954 yılında piyasaya sürülmüştür ve bu parfüm markanın üretmiş olduğu en pahalı parfümdür. Unisex olarak tarif edilmiştir (Yani hem kadın hem de erkekler kullanmaktadır.) ve sınırlı sayıdaki beyaz altın çerçeveli Baccarat kristal şişesinde yer almaktadır. Parfüm; karanfil, kırmızı ve kara biber gibi çeşitli baharatlar içermektedir. Poivre çok baharatlı ve yakıcı bir kokuya sahiptir. Parfümün adı olarak Fransızca'da biber anlamına gelen kelime uygun görülmüştür.
6. Hermès 24 Faubourg – $1,50024 Faubourg (Hermès)

Fransız lüks ürünler markası Hermès tarafından 1995 yılında bayanlar için sınırlı sayıda üretilen bir parfümdür. Adını Paris'teki orijinal mağazası olan 24, Rue du Faubourg Saint-Honoré'dan almıştır. Koku efsane parfümcü Maurice Roucel tarafından oluşturulmuştur. Parfüm sadece 1000 tane üretilen nadir bir parfümdür. Şişesi eğri ve yumuşak olarak şekillendirilmiş St. Louis kristalinden yapılmıştır. Kalıcı olan kokusu hafif, çiçek esintili, parlak, karışık portakal çiçeği, yasemin, tiare çiçeği, silhat, ylang ylang, süsen, vanilya, esmeramber ve sandalağacı odunu içermektedir.
5. Clive Christian No. 1 – $2,150No. 1 (Clive Christian)

Clive Christian lüks parfüm endüstrisinde iyi bilinen bir isimdir ve bu koku dünyada 2001 (piyasaya sürüldüğü yıl) ile 2006 yılları arasında üretilen en pahalı parfümdür. Erkekler için odunsu oryantal ve kadınlar için çiçeksi oryantal alanlarında 1 numaradır. Özel şişesi kurşun kristalinden yapılmıştır ve boyun kısmında 1/3 karat elmas vardır. Parfümün aroması birleşmiş bergamotu, doğal reçine, susam, vanilya, sandalağacı ve ylang ylangın özünden oluşan zengin ve zarif maddelerden oluşmakta.
4. Chanel Grand Extrait – $4,200Chanel Grand Extrait

Coco Chanel 'in 1921 yılında efsane parfümcü Ernest Beaux tarafından oluşturulan Chanel No 5'i piyasaya sürdüğünden beri Chanel No 5, lüks parfümle aynı şeyi ifade etmektedir. Bu sınırlı sayıda üretilen parfüm dünyadaki en nadir, en saf orijinal No 5 parfümüdür. Bundan dolayı fiyat etiketi ounce başına 4200 dolardır. Her şişe camcıların bireysel dokunuşlarından yararlanan kalıplarla oluşturulur ve Chanel sözcüsü "Her yıl daha az sayıda üretim" duyurusu yapmıştır. Çiçek esintili parfüm çok büyük önemle yapılmıştır. Kokunun içerisindeki gül ve yasemin Chanel'in Fransa'da kendi ürettiği ürünlerdir.

3. Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes – $6,800


Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes

Hem aroması hem de şişesinden dolayı pahalı bir parfümdür. Baccarat lüks kristal cam üreticisidir. Dünyadaki en üst düzey parfüm şirketleri için şişe tasarımı alanında önde gelen seçeneklerden biridir. 1998 yılında şirket sınırlı sayıdaki üretilen kokulardan 3 tanesini piyasaya sürdü. Bu az sayıdaki üretim onu en nadir ve en değerlilerinden biri haline getirdi.


"Teb'in Kutsal Gözyaşları" olarak tanımlanan bu parfüm piramit şeklindeki kristal bir şişede yer alıyordu. Bugünlerde bu kokuyu 0.25 ounce hacmindeki kaplarda satın alabilirsiniz. İçerisinde kehribar karışımı, yasemin, gül, Mısır tarçını ve Ortadoğu'nun kokusunu anımsatan mür ve tütsüler yer almaktadır.
2. Clive Christian No. 1 Imperial Majesty – $12,721.89No. 1 Imperial Majesty (Clive Christian)

Bu parfüm Guinness rekorlar kitabında dünyadaki en pahalı parfüm olarak yeralmaktadır. 2005 yılında sadece 10 şişe olarak üretilen bu süper nadir ve süper özel, sınırlı sayıda üretilen parfüm Londra'daki ünlü Harrods mağazasında ve New York'daki Bergdorf Goodman'da piyasaya sürülmüştür. No. 1 Imperial Majesty gerçekten çok süslü bir şişede yer alan Clive Christian No. 1 idi. Şişenin hacmi 16.9 ounce'tur (Yani bir şişenin fiyatı 215,000 dolardır.) ve Baccarat tarafından yapılmıştır. 5 karatlık bir beyaz elmasla süslenen şişesi, 18 karat som altın ile çevrilidir.
1. DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance Bottle – $1,000,000

2011 yılında DKNY parfümün altın elma şeklindeki şişesinin fiyatının 1 milyon dolar olduğunu belirtti. Firmanın en çok satılan kokusunun özel ve türünün tek örneğini oluşturmak için şirket, ünlü mücevher tasarımcısı Martin Katz ile ortak çalışmıştır. Şişe 14 karat sarı ve beyaz altın, Brezilya'dan özel 183 sarı safir, 2,700 beyaz elmas, 1.6 karat turkuaz Paraiba turmalin taşı; Sri Lanka'dan özel 7.18 karat oval kapson safir, Avustralya'dan özel 15 pembe elmas, 4 gül kesimi elmas, 3,07 karat oval kesim yakut, 4,03 karat armut şekilli gül kesimi elmas ve 2,43 karat kusursuz parlak sarı kanarya elmasıyla süslenmiştir.


Şişe hepsi kıymetli 2909 taş içermektedir. Ama en özel yanı bu taşların New York silueti oluşturacak şekilde yerleştirilmesidir. Oluşturulması yaklaşık 1500 saat sürdü. Dünyanın birçok yerinde sergilendikten sonra, aşırı pahalı bu şişenin bir umut ışığı olarak, açık arttırmayla parfüm hayranlarına satılacağı ve elde edilen kazancın küresel yardım kuruluşu Action Against Hunger'a bağışlanacağı açıklandı.